Murata Electronics North America RBQ-12/33-D48PB-C
RBQ-12/33-D48PB-C picture photo
Mfg. Part Number
RBQ-12/33-D48PB-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 11.85V 33A 391W
Datasheet Download
RBQ-12/33-D48PB-C.pdf
Availability of RBQ-12/33-D48PB-C
QUANTITY
RBQ-12/33-D48PB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of RBQ-12/33-D48PB-C
Internal Part NumberEIS-RBQ-12/33-D48PB-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 111.85V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33A
Power (Watts) - Manufacture Series391W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case5-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max391W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBQ-12/33-D48PB-C
Related LinksRBQ-12/3, RBQ-12/33-D48PB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RBQ-12/33-D48PB-C Details Description
Related parts for RBQ-12/33-D48PB-C
RES ARRAY 2 RES 390 OHM 0606 datasheet.pdf
IC DUAL PROG COMP 10K 64TP SO24 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.9PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE MED 12A datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT457 datasheet.pdf