AVX Corporation W2L16C684MAT1S
W2L16C684MAT1S picture photo
Mfg. Part Number
W2L16C684MAT1S
Brief Description
CAP CER 0.68UF 6.3V X7R 0508
Datasheet Download
W2L16C684MAT1S.pdf
Availability of W2L16C684MAT1S
QUANTITY
W2L16C684MAT1S Order Process
Ship out your order
Specifications of W2L16C684MAT1S
Internal Part NumberEIS-W2L16C684MAT1S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)