Yageo RC0100JR-07180RL
RC0100JR-07180RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0100JR-07180RL
Brief Description
RES SMD 180 OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
RC0100JR-07180RL.pdf
Availability of RC0100JR-07180RL
QUANTITY
RC0100JR-07180RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0100JR-07180RL
Internal Part NumberEIS-RC0100JR-07180RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0100JR-07180RL
Related LinksRC0100JR, RC0100JR-07180RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0100JR-07180RL Details Description
Related parts for RC0100JR-07180RL
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 380A 600V 2POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN ALPHANUM 0.5" datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.88"X1.38" datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
3750-6 SCOTCH COMM GRD PCKG datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf