Yageo RC0201FR-07191RL
RC0201FR-07191RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07191RL
Brief Description
RES SMD 191 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07191RL.pdf
Availability of RC0201FR-07191RL
QUANTITY
RC0201FR-07191RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07191RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07191RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07191RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07191RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07191RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07191RL
IC LOWPASS BESSEL FILTER SO16 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS FEMALE CIRCULAR datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES 15 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf