Yageo RC0201FR-071K4L
RC0201FR-071K4L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-071K4L
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-071K4L.pdf
Availability of RC0201FR-071K4L
QUANTITY
RC0201FR-071K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-071K4L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-071K4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-071K4L
Related LinksRC0201F, RC0201FR-071K4L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-071K4L Details Description
Related parts for RC0201FR-071K4L
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
IC MOD RF POWER AMP 16PIN 3X3LCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA/SLOT/STDF datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 34PQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf