Yageo RC0201FR-07210KL
RC0201FR-07210KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07210KL
Brief Description
RES SMD 210K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07210KL.pdf
Availability of RC0201FR-07210KL
QUANTITY
RC0201FR-07210KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07210KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07210KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07210KL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07210KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07210KL Details Description
Related parts for RC0201FR-07210KL
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC 10-4LN PRIORITY ENC 16SO datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRD9859 datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 7.5NS 128TQFP datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
HEATSINK R87-60 15W CITIZEN datasheet.pdf
CONN INSERT 9POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.6A SOT-2233L datasheet.pdf