Yageo RC0201FR-0729R4L
RC0201FR-0729R4L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0729R4L
Brief Description
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0729R4L.pdf
Availability of RC0201FR-0729R4L
QUANTITY
RC0201FR-0729R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0729R4L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0729R4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package1
SeriesRC
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)29.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0729R4L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0729R4L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0729R4L Details Description
Related parts for RC0201FR-0729R4L
IC DIGITAL AUDIO PWM PROC 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 76.8OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX 1CHAN USB 16-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 3/16" 7.01" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 10MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf
2MM HM,ASY,T-E,REC,TWIST TULIP datasheet.pdf