Yageo RC0201FR-07374RL
RC0201FR-07374RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07374RL
Brief Description
RES SMD 374 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07374RL.pdf
Availability of RC0201FR-07374RL
QUANTITY
RC0201FR-07374RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07374RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07374RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07374RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07374RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07374RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07374RL
SOFTWARE VISUALDSP++ FOR SHARC datasheet.pdf
RES 3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN ALVISO 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 80POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 176K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/2.5V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf