Yageo RC0201FR-07390KL
RC0201FR-07390KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07390KL
Brief Description
RES SMD 390K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07390KL.pdf
Availability of RC0201FR-07390KL
QUANTITY
RC0201FR-07390KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07390KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07390KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07390KL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07390KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07390KL Details Description
Related parts for RC0201FR-07390KL
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
INSERT FMALE 64P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 20ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf