Yageo RC0201FR-07442KL
RC0201FR-07442KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07442KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 442K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07442KL.pdf
Availability of RC0201FR-07442KL
QUANTITY
RC0201FR-07442KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07442KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07442KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07442KL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07442KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07442KL Details Description
Related parts for RC0201FR-07442KL
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 1.35A 90 MOHM datasheet.pdf
DIODE MODULE 39.2KV 2.7A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.0MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf