Yageo RC0201JR-0712RL
RC0201JR-0712RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-0712RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-0712RL.pdf
Availability of RC0201JR-0712RL
QUANTITY
RC0201JR-0712RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-0712RL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-0712RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-0712RL
Related LinksRC0201J, RC0201JR-0712RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-0712RL Details Description
Related parts for RC0201JR-0712RL
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS PROX M8 4MM PNP-NO UNSHIELD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 24V 0.35A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
LMZFL 7/2/135 3.5SW datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 58POS DUAL PCB datasheet.pdf