Yageo RC0201JR-0730RL
RC0201JR-0730RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-0730RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-0730RL.pdf
Availability of RC0201JR-0730RL
QUANTITY
RC0201JR-0730RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-0730RL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-0730RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-0730RL
Related LinksRC0201J, RC0201JR-0730RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-0730RL Details Description
Related parts for RC0201JR-0730RL
TVS DIODE 85.5VWM DO201 datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 8POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS 3MM VERT DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 1100A POWRBLK datasheet.pdf
IC DGTL SW 512X512 3.3V 64-STQFP datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
NPN AUTO-TEACHING REMOTE SYC AMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 120 POS 100 C/L datasheet.pdf