Yageo RC0201JR-0730RL
RC0201JR-0730RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-0730RL
Brief Description
RES SMD 30 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-0730RL.pdf
Availability of RC0201JR-0730RL
QUANTITY
RC0201JR-0730RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-0730RL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-0730RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-0730RL
Related LinksRC0201J, RC0201JR-0730RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-0730RL Details Description
Related parts for RC0201JR-0730RL
IC REG MULT CONFIG INV ISO 8DIP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 14-DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
60619 4 606194 datasheet.pdf
IC MCU ARM9 128KB ROM 217BGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 570MA 2.20 OHM datasheet.pdf