Yageo RC0201JR-073K3L
RC0201JR-073K3L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-073K3L
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-073K3L.pdf
Availability of RC0201JR-073K3L
QUANTITY
RC0201JR-073K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-073K3L
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-073K3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-073K3L
Related LinksRC0201J, RC0201JR-073K3L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-073K3L Details Description
Related parts for RC0201JR-073K3L
RECT BRIDGE 25A 100V WIRE LEADS datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC AUDIO DSP 8-CH 38-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15V DL 1KV datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 840MA 620 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A 8SON datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 250KSPS 16DFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 750MHZ 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf