Vishay/Dale RLR05C1651FSRSL
RLR05C1651FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1651FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1651FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1651FSRSL
QUANTITY
RLR05C1651FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1651FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1651FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1651FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1651FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1651FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1651FSRSL
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 30 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NAT 100=100' datasheet.pdf
WIRE MARKER TAPE MINUS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf