Yageo RC0402FR-0724R3L
RC0402FR-0724R3L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0724R3L
Brief Description
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0724R3L.pdf
Availability of RC0402FR-0724R3L
QUANTITY
RC0402FR-0724R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0724R3L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0724R3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0724R3L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0724R3L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0724R3L Details Description
Related parts for RC0402FR-0724R3L
1,5SENS FLA-BU-CONTACT datasheet.pdf
IC LAMP DVR FLUORES 600V 20-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RCPT MALE 8POS PNL MNT .3M LEAD datasheet.pdf
TXRX DSPHY II SGL 10/100 56-LLP datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL datasheet.pdf
ROUND TIP HV PROBE 5MM THD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf