Yageo RC0402FR-07487RL
RC0402FR-07487RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07487RL
Brief Description
RES SMD 487 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07487RL.pdf
Availability of RC0402FR-07487RL
QUANTITY
RC0402FR-07487RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07487RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07487RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07487RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07487RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07487RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07487RL
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 40POS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 PG16 datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf