Yageo RC0402FR-0784R5L
RC0402FR-0784R5L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0784R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0784R5L.pdf
Availability of RC0402FR-0784R5L
QUANTITY
RC0402FR-0784R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0784R5L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0784R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0784R5L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0784R5L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0784R5L Details Description
Related parts for RC0402FR-0784R5L
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN SPAD SPRNG 14-16 AWG #6 datasheet.pdf
FOPC BOA 11DB FC/UPC BP SM datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FET RF N-CH 700MHZ 28V OM780-2 datasheet.pdf