Yageo RC0402FR-07931RL
RC0402FR-07931RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07931RL
Brief Description
RES SMD 931 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07931RL.pdf
Availability of RC0402FR-07931RL
QUANTITY
RC0402FR-07931RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07931RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07931RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07931RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07931RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07931RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07931RL
IC DAC 8BIT DUAL MULT 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
RES 560 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf