Yageo RC0402JR-072M2L
RC0402JR-072M2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-072M2L
Brief Description
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-072M2L.pdf
Availability of RC0402JR-072M2L
QUANTITY
RC0402JR-072M2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-072M2L
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-072M2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-072M2L
Related LinksRC0402J, RC0402JR-072M2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-072M2L Details Description
Related parts for RC0402JR-072M2L
RES SMD 499K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 20.48MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 33POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
GDT 300V 15% 10KA datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FIBER OPTIC CONN F TYPE HSG datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf