Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F153CS
RC0603F153CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F153CS
Brief Description
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F153CS.pdf
Availability of RC0603F153CS
QUANTITY
RC0603F153CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F153CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F153CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F153CS
Related LinksRC0603, RC0603F153CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F153CS Details Description
Related parts for RC0603F153CS
IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 1A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf