Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F363CS
RC0603F363CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F363CS
Brief Description
RES SMD 36K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F363CS.pdf
Availability of RC0603F363CS
QUANTITY
RC0603F363CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F363CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F363CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F363CS
Related LinksRC0603, RC0603F363CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F363CS Details Description
Related parts for RC0603F363CS
IC CONTROLLER HOT SWAP 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 360 OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM MODULE datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf