Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F473CS
RC0603F473CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F473CS
Brief Description
RES SMD 47K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F473CS.pdf
Availability of RC0603F473CS
QUANTITY
RC0603F473CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F473CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F473CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F473CS
Related LinksRC0603, RC0603F473CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F473CS Details Description
Related parts for RC0603F473CS
SWITCH DETECTOR 1MM HORIZ SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 15K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY SSR 1.2A 600V 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC LNA GPS/GNSS 6WLP datasheet.pdf
RES 167 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC OPAMP 30V PREC OVP EMI 14SOIC datasheet.pdf