Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F621CS
RC0603F621CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F621CS
Brief Description
RES SMD 620 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F621CS.pdf
Availability of RC0603F621CS
QUANTITY
RC0603F621CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F621CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F621CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F621CS
Related LinksRC0603, RC0603F621CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F621CS Details Description
Related parts for RC0603F621CS
IC REG LDO 2.8V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 1GB datasheet.pdf
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC USB I/O EXPANDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf