Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F71R5CS
RC0603F71R5CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F71R5CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F71R5CS.pdf
Availability of RC0603F71R5CS
QUANTITY
RC0603F71R5CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F71R5CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F71R5CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F71R5CS
Related LinksRC0603, RC0603F71R5CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F71R5CS Details Description
Related parts for RC0603F71R5CS
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz Surface Mount datasheet.pdf
INDICATOR 12V 14MM FLUSH BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 277/480VAC datasheet.pdf