Yageo RC0603FR-07102KL
RC0603FR-07102KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07102KL
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07102KL.pdf
Availability of RC0603FR-07102KL
QUANTITY
RC0603FR-07102KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07102KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07102KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07102KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07102KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07102KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07102KL
IC ENCORE MCU FLASH 64K 44LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS 28AWG 0.8MM IDC datasheet.pdf
2POS CT LEAD ASSY DOUBLE 150MM datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CLASS II DESKTOP 48V 30W datasheet.pdf