Yageo RC0603FR-07115KL
RC0603FR-07115KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07115KL
Brief Description
RES SMD 115K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07115KL.pdf
Availability of RC0603FR-07115KL
QUANTITY
RC0603FR-07115KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07115KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07115KL
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07115KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07115KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07115KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07115KL
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
IC 12BIT 10MHZ HI SNR ADC 28SSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 2200V WC-500 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 5POS datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf