Yageo RC0603FR-071K15L
RC0603FR-071K15L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-071K15L
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-071K15L.pdf
Availability of RC0603FR-071K15L
QUANTITY
RC0603FR-071K15L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-071K15L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-071K15L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-071K15L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-071K15L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-071K15L Details Description
Related parts for RC0603FR-071K15L
LOCK CLIP STANDOFF .79" 1"DIA datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 7.5NS 64VQFP datasheet.pdf
CONN JACK HYBRID R/A .080" PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SOD123FL datasheet.pdf
CAP CER 40PF 3KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V Z5U 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 410MA 822 MOHM datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf