Yageo RC0603FR-07200KL
RC0603FR-07200KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07200KL
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07200KL.pdf
Availability of RC0603FR-07200KL
QUANTITY
RC0603FR-07200KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07200KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07200KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07200KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07200KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07200KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07200KL
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 92A TO220AB datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH SMD datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 8.66"L X 4.06"W datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC 2 WIRE THRU-BEAM EMITTER 5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf