Yageo RC0603FR-07274RL
RC0603FR-07274RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07274RL
Brief Description
RES SMD 274 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07274RL.pdf
Availability of RC0603FR-07274RL
QUANTITY
RC0603FR-07274RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07274RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07274RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07274RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07274RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07274RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07274RL
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SSOP datasheet.pdf
EXPANSION GROMMET NATURAL 1/16" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RECLOSABLE FASTENER 1"X50YD RED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CUT-OFF DIE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf