Yageo RC0603FR-0731K6L
RC0603FR-0731K6L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0731K6L
Brief Description
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0731K6L.pdf
Availability of RC0603FR-0731K6L
QUANTITY
RC0603FR-0731K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0731K6L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0731K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0731K6L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0731K6L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0731K6L Details Description
Related parts for RC0603FR-0731K6L
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GDT 90V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 4POS DL .100 datasheet.pdf
MICRO 31POS PIN 30" datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 135.45VC AXIAL datasheet.pdf
NON SILICONE TIM 150X150X1MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12.35V 125W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.05% 1/10W 0805 datasheet.pdf