Yageo RT1206BRD07383RL
RT1206BRD07383RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07383RL
Brief Description
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07383RL.pdf
Availability of RT1206BRD07383RL
QUANTITY
RT1206BRD07383RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07383RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07383RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07383RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07383RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07383RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07383RL
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 25.8A 5 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS UNIV-M-N-L YELLW datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER I2C HOTSWAP 20QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 10POS SHROUDED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
F39-EJ1870-D datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf