Yageo RC0603FR-0748R7L
RC0603FR-0748R7L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0748R7L
Brief Description
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0748R7L.pdf
Availability of RC0603FR-0748R7L
QUANTITY
RC0603FR-0748R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0748R7L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0748R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0748R7L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0748R7L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0748R7L Details Description
Related parts for RC0603FR-0748R7L
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015Y/H1505TR 8" datasheet.pdf
IC PMIC HI EFF LOW IQ 48-TQFN datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 2CH 14SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 1A WIRE TERM datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE AUDIO STEREO MALE-MALE 2M datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0022UF RADIAL datasheet.pdf