Yageo RC0603FR-07511RL
RC0603FR-07511RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07511RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07511RL.pdf
Availability of RC0603FR-07511RL
QUANTITY
RC0603FR-07511RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07511RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07511RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07511RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07511RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07511RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07511RL
CONN RECEPT PIN .032-.046" .125" datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 2A SOT-89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 68UF 10% 600VAC SCREW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Header 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf