Yageo RC0603FR-0786R6L
RC0603FR-0786R6L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0786R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0786R6L.pdf
Availability of RC0603FR-0786R6L
QUANTITY
RC0603FR-0786R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0786R6L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0786R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0786R6L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0786R6L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0786R6L Details Description
Related parts for RC0603FR-0786R6L
IC D/A CONV 16BIT MLTPLYNG24SSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .367W MONO 8DFN datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 8MHZ 24HTSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf
SHELL FOR MINI PLUG datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC ECHO CANCELLER DUAL 28PLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf