Yageo RC0603FR-078K66L
RC0603FR-078K66L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-078K66L
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-078K66L.pdf
Availability of RC0603FR-078K66L
QUANTITY
RC0603FR-078K66L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-078K66L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-078K66L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-078K66L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-078K66L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-078K66L Details Description
Related parts for RC0603FR-078K66L
RECTIFIER BRIDGE 200V 25A D-34A datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT PARALL 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.18"L X 5.25"W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
GRIP WRAP 1" BLACK 50' datasheet.pdf
BUS BAR 20' HT SHRINK RD 10.280" datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.3A 47 MOHM TH datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN 15CKT datasheet.pdf