Yageo RC0603FR-07953KL
RC0603FR-07953KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07953KL
Brief Description
RES SMD 953K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07953KL.pdf
Availability of RC0603FR-07953KL
QUANTITY
RC0603FR-07953KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07953KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07953KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07953KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07953KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07953KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07953KL
IC FLASH 2MBIT 70NS 32DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 29K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf