Yageo RC0603JR-07330RP
RC0603JR-07330RP picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-07330RP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 330 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-07330RP.pdf
Availability of RC0603JR-07330RP
QUANTITY
RC0603JR-07330RP Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-07330RP
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-07330RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Total Lead Free Thick Film Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC-P Lead Free
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-07330RP
Related LinksRC0603JR, RC0603JR-07330RP Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-07330RP Details Description
Related parts for RC0603JR-07330RP
RES SMD 590 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM2736X datasheet.pdf
VARISTOR 675V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 16.4KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 40 CONTA datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 24"X24" ALUM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 150MA 6 OHM TH datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 15A datasheet.pdf