Yageo RC0805FR-07182KL
RC0805FR-07182KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07182KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07182KL.pdf
Availability of RC0805FR-07182KL
QUANTITY
RC0805FR-07182KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07182KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07182KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07182KL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07182KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07182KL Details Description
Related parts for RC0805FR-07182KL
CAP MICA 390PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 74POS VERT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 116W QUAD D 64TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 146 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS GOLD datasheet.pdf