Yageo RC0805FR-071K13L
RC0805FR-071K13L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-071K13L
Brief Description
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-071K13L.pdf
Availability of RC0805FR-071K13L
QUANTITY
RC0805FR-071K13L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-071K13L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-071K13L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-071K13L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-071K13L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-071K13L Details Description
Related parts for RC0805FR-071K13L
CAP ALUM 5600UF 100V 20% SNAP datasheet.pdf
3M CABLE W/2 CONN (CONN) datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.16 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
4-PORT USB 2.0 HUB CTRLR 36VQFN datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 8POS GOLD datasheet.pdf
PMI CAP WHT STOVEPIPE 11/16 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf