Yageo RC0805FR-0724KL
RC0805FR-0724KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0724KL
Brief Description
RES SMD 24K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0724KL.pdf
Availability of RC0805FR-0724KL
QUANTITY
RC0805FR-0724KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0724KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0724KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0724KL
Related LinksRC0805F, RC0805FR-0724KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0724KL Details Description
Related parts for RC0805FR-0724KL
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMBJ datasheet.pdf
CONTACT DSUB COAX PLUG 50 OHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 54V 1.77A datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf