Yageo RC0805FR-07330RL
RC0805FR-07330RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07330RL
Brief Description
RES SMD 330 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07330RL.pdf
Availability of RC0805FR-07330RL
QUANTITY
RC0805FR-07330RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07330RL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07330RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07330RL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07330RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07330RL Details Description
Related parts for RC0805FR-07330RL
RES SMD 187 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
IC CODEC 1CH 16 BIT 3.3V 30TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36V +/-24VOUT datasheet.pdf
SWITCH DIP DPST SLIDE 1POS datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS 3A datasheet.pdf