Yageo RC0805FR-073K9L
RC0805FR-073K9L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-073K9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-073K9L.pdf
Availability of RC0805FR-073K9L
QUANTITY
RC0805FR-073K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-073K9L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-073K9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-073K9L
Related LinksRC0805F, RC0805FR-073K9L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-073K9L Details Description
Related parts for RC0805FR-073K9L
CAP CER 0.027UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 ORANGE W/BOOT 30' datasheet.pdf
IC DVR HALF BRIDGE 600V 8-SOIC datasheet.pdf
POT 47K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FLIP FLOP OCT D 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
4" X 2" PAPER LABEL 4 RLS/CASE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf