Ohmite RC0R5DB15R0JE
RC0R5DB15R0JE picture photo
Mfg. Part Number
RC0R5DB15R0JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/2W J LEAD
Datasheet Download
RC0R5DB15R0JE.pdf
Availability of RC0R5DB15R0JE
QUANTITY
RC0R5DB15R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0R5DB15R0JE
Internal Part NumberEIS-RC0R5DB15R0JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Height0.231" (5.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0R5DB15R0JE
Related LinksRC0R5D, RC0R5DB15R0JE Datasheet, Ohmite Distributor
RC0R5DB15R0JE Details Description
Related parts for RC0R5DB15R0JE
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 22POS VERT .112" datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT-TRIG LP 6SON datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
500 TB PLU PLU 2-BEAM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A datasheet.pdf