Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F103CS
RC1005F103CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F103CS
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F103CS.pdf
Availability of RC1005F103CS
QUANTITY
RC1005F103CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F103CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F103CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F103CS
Related LinksRC1005, RC1005F103CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F103CS Details Description
Related parts for RC1005F103CS
AC/DC CONVERTER 48V 55W datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
REPLACE LACING FIXTURE SL SERIES datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 800MA 51 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf