Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F2151CS
RC1005F2151CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F2151CS
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F2151CS.pdf
Availability of RC1005F2151CS
QUANTITY
RC1005F2151CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F2151CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F2151CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F2151CS
Related LinksRC1005, RC1005F2151CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F2151CS Details Description
Related parts for RC1005F2151CS
Connector Receptacle 25 Position 0.025" (0.64mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 1:4 16SOIC datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO STER AB 10MSOP datasheet.pdf
CONN ADAPTER 39P-39P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 4-12V 2.08A datasheet.pdf