Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F2610CS
RC1005F2610CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F2610CS
Brief Description
RES SMD 261 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F2610CS.pdf
Availability of RC1005F2610CS
QUANTITY
RC1005F2610CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F2610CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F2610CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F2610CS
Related LinksRC1005, RC1005F2610CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F2610CS Details Description
Related parts for RC1005F2610CS
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE A 24POS datasheet.pdf
GRIP-MALE STRAIN RELIEF 1" STR datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A TO263-5 datasheet.pdf