Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F3R3CS
RC1005F3R3CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F3R3CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F3R3CS.pdf
Availability of RC1005F3R3CS
QUANTITY
RC1005F3R3CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F3R3CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F3R3CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F3R3CS
Related LinksRC1005, RC1005F3R3CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F3R3CS Details Description
Related parts for RC1005F3R3CS
IC EEPROM 4MBIT 250NS 32FLATPACK datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.3PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .5W 60MM datasheet.pdf