Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F9763CS
RC1005F9763CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F9763CS
Brief Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F9763CS.pdf
Availability of RC1005F9763CS
QUANTITY
RC1005F9763CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F9763CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F9763CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)