Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J130CS
RC1005J130CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J130CS
Brief Description
RES SMD 13 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J130CS.pdf
Availability of RC1005J130CS
QUANTITY
RC1005J130CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J130CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J130CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)